c200c84e-f6fc-4c3b-813e-a803f3323b2f

Exkurze do vodní elektrárny Dlouhé stráně

4. 6. 2024

Dne 31. 5. 2024 se žáci, především 8. a 9. ročníků vydali na exkurzi do vodní elektrárny Dlouhé stráně. Po 2,5 hodinové cestě jsme, za doprovodu zkušeného průvodce, měli možnost vstoupit do útrob elektrárny, nahlídli jsme do běžného provozu, viděli zaměstnance při jejich práci. Poté jsme se přesunuli do místnosti virtuální reality, kde jsme všichni absolvovali virtuální prohlídku elektrárnou, vč. obou nádrží, ptačí perspektivy nad nádržemi, viděli jsme, kudy proudí voda při přečerpávání a vypouštění, jak vypadají turbíny apod. Kromě velkého množství zajímavých informací jsme si také mohli odnést vlastní fotografie, ty jsme měli příležitost udělat u spodní i horní nádrže i uvnitř samotné elektrárny. Někteří nadšenci horní nádrž oběhli. Cestou domů nás již v autobuse doprovázel déšť, což nám zkrátilo chutné občerstvení, které jsme si objednali. Nyní již víme, jaký unikát tady v ČR máme, umíme si představit, co je to obnovitelný zdroj energie a v jakých formách se dá energie uchovávat.